Cukrzyca u dzieci

DIABETOLOG

Cukrzyca u dzieci

Ponad 1,8 miliona Polaków choruje na cukrzycę. Zdaniem lekarzy ma ją dwa razy więcej osób, ale o tym nie wiedzą. Co 15 lat liczba chorych podwaja się. Z cukrzycą można żyć normalnie, jeśli przestrzega się określonych zaleceń lekarza. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca uszkadza siatkówkę oka, nerki, nerwy ruchowe, czuciowe i wegetatywne (neuropatia). Powoduje także zmiany miażdżycowe w średnich i dużych tętnicach, trudno gojące się owrzodzenia stopy (stopa cukrzycowa).

U dzieci choroba pojawia się nagle i nie powoduje jej wcale objadanie się słodyczami. Z niewiadomego powodu ich system obronny niszczy komórki trzustki wytwarzające insulinę. Zazwyczaj dzieci chorują na cukrzycę typu 1, insulinozależną, zwaną również młodzieńczą. Polega ona na uszkodzeniu komórek beta, które w trzustce zajmują się wytwarzaniem insuliny. Bez insuliny organizm nie jest w stanie wchłonąć glukozy z krwi. Jego komórki głodują, choć we krwi jest dużo cukru.

Chorują głównie dzieci i młodzież i ma ją około 10 % chorych. Naukowcy uważają, że skłonność do niej dziedziczona jest po przodkach. Pierwszymi objawami są nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, osłabienie, senność, zmęczenie, duży apetyt i częste rozdrażnienie. Jedynym sposobem leczenia tego typu cukrzycy jest wstrzykiwanie insuliny, która następnie przedostaje się do krwi. Nie można jej zażywać doustnie, ponieważ soki żołądkowe niszczą ją zanim dotrze do krwioobiegu.


Copyright © 2014 diabetolog.info.pl | NOTA PRAWNA