Zespół stopy cukrzycowej

DIABETOLOG

Zespół stopy cukrzycowej

Jest to owrzodzenie, zakażenie lub destrukcja tkanek w obrębie struktur stopy. Wynikają one z uszkodzenia układu nerwowego i naczyń krwionośnych. Zmiany naczyniowe i nerwowe u chorego zazwyczaj przebiegają równolegle, dlatego wyróżnia się dwa typy zespołu stopy cukrzycowej w zależności od dominacji zmian. W przypadku uszkodzenia układu nerwowego pacjent ma zmniejszone lub nieobecne czucie bólu, temperatury, a także dotyku, skóra jest sucha i łatwo pęka.

Zmniejsza się siła mięśni co powoduje deformacje stopy. Dołączają się do tego zmiany w obrębie kości stopy, postępuje ich odwapnienie, w miejscach zwiększonego nacisku powstają owrzodzenia. Tej postaci stopy cukrzycowej towarzyszą dolegliwości bólowe o charakterze mrowienia, kłucia, szarpania w nodze nasilające się w nocy. Jeżeli dochodzi do zmian ukrwienia w obrębie naczyń krwionośnych, stopa staje się zimna, a w zaawansowanych stadiach sina. W dalszych etapach dochodzi do zaczerwienienia, następnie zabarwienia na kolor czarny, co oznacza martwicę dalszej części stopy.

Bardzo trudno odwrócić ten stan. Leczenie wymaga współdziałania specjalistów z różnych dziedzin. Diabetolodzy współpracują z chirurgami naczyniowymi, neurologami, dermatologami i ortopedami.

Sygnały, które powinny zaniepokoić osobę chora na cukrzycę to sucha, pękająca skóra stóp, deformacja kształtu stopy, inne aniżeli dotychczas zabarwienie stopy, obrzęki, uczucie zimna, dolegliwości bólowe – kłucie, palenie, mrowienie, szarpanie.


Copyright © 2014 diabetolog.info.pl | NOTA PRAWNA