Zagrożenie cukrzycą w Polsce

DIABETOLOG

Zagrożenie cukrzycą w Polsce

W Polsce na cukrzycę typu 1 w 2000 r. chorowało około 200 tys. osób, a na typu 2 powyżej 1,2 mln. Prognozy na dalsze lata mówią o 270 tys. chorych na cukrzycę typu 1 i półtora miliona na cukrzycę typu 2. Przeprowadzone w poszczególnych regionach kraju szczegółowe badania pokazały, że około 10 % przebadanych osób nie wiedziało, że choruje na cukrzycę, a od 10 do 26% ma stan przedcukrzycowy. Liczba chorych i zagrożonych rozwojem pełnoobjawowej cukrzycy jest zdecydowanie wyższa. Najnowsze szacunki mówią o 2 mln chorych na cukrzycę i ok. 4 mln ze stanami przedcukrzycowymi. Najgroźniejsze jest to, że z roku na rok przybywa nowych chorych na cukrzycę typu 2. Przy odpowiednio wczesnym wykryciu choroby i leczeniu, w tym zmianie trybu życia, można znacznie spowolnić tempo rozwoju i powikłań.

Jednak nieleczona i źle wyrównana cukrzyca powoduje rozwój szeregu powikłań. Jednym z nich jest tak zwany zespół stopy cukrzycowej (ZSC). Pojawia się on u 5 do 10 % chorych. Początkowo powoduje trudności w poruszaniu się związane z obecnością owrzodzeń w obrębie stopy, a nieleczony może doprowadzić do amputacji stopy, a nawet zgonu.

Aby w porę rozpoznać chorobę należy wykonywać systematycznie badania kontrolne. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca zdrowym osobom po 45 roku życia kontrolować stężenie cukru we krwi co 3 lata. Jest jednak grupa osób, która niezależnie od wieku powinna poddawać się corocznie kontrolnym badaniom.

Dotyczy to osób z otyłością, nadciśnieniem, przebytym zawałem serca i udaru mózgu oraz, u których w rodzinie są osoby chore.


Copyright © 2014 diabetolog.info.pl | NOTA PRAWNA