Sprzęt używany w cukrzycy

DIABETOLOG

Sprzęt używany w cukrzycy

Każdy diabetyk powinien posiadać na wyposażeniu sprzęt potrzebny do zachowania kontroli nad chorobą. Aby móc to robić profesjonalnie używane są m.in.:

Wstrzykiwacz insuliny – jednorazowy zawiera określona dawkę insuliny, a po wstrzyknięciu jest wyrzucany. PEN jest wielokrotnego użytku i zawiera wymienne wkłady z dawka insuliny ustaloną przez lekarza.

Pompa insulinowa – zapewnia wyrównany poziom glukozy we krwi przez całą dobę, dozując insulinę w odpowiednim czasie i w ustalonej dawce. Można ją nosić w kieszeni lub przy pasku do spodni. Dzieci do 11 roku życia mogą otrzymać taką pompę bezpłatnie, składają stosowny wniosek do Fundacji WOŚP.

Ciśnieniomierz – jest konieczny, ponieważ cukrzyca często występuje wspólnie z nadciśnieniem. Zbyt wysokie ciśnienie uszkadza zaś ściany naczyń krwionośnych. Zakłada się go zawsze na tę samą rękę, a pomiar należy wykonywać o tej samej porze rano i wieczorem, przed posiłkiem. Bransoletka – do stałego noszenia na ręce. Zawiera ona imię i nazwisko, na jaki typ cukrzycy choruje jej posiadacz, a także numer telefonu do bliskich, których trzeba powiadomić.

Glukometr – aparat do mierzenia stężenia glukozy we krwi. Wyposażony jest w nakłuwacz, wymienne igły i paski testujące. Kroplę krwi z opuszka palca lub przedramienia umieszcza się na pasku, a na dużym, wyraźnym wyświetlaczu pojawia się wynik.

Cukierki – zjedzenia czegoś słodkiego chroni przed hipoglikemią (niedocukrzeniem), które objawia się nagłym osłabieniem, drżeniem wewnętrznym, mrowieniem warg, czy zawrotami głowy.


Copyright © 2014 diabetolog.info.pl | NOTA PRAWNA