Cukrzyca ciążowa

DIABETOLOG

Cukrzyca ciążowa

Pojawia się w czasie trwania ciąży, a po jej zakończeniu zanika mniej więcej 6 tygodni po porodzie. Najbardziej niebezpieczny dla pojawienia się cukrzycy jest okres między 24 a 28 tygodniem trwania ciąży, dlatego każdej spodziewającej się dziecka kobiecie wykonuje się wtedy tzw. test przesiewowy. Cukrzyca ciążowa spowodowana jest zmianami hormonalnymi oraz rozkładem insuliny przez enzymy pochodzące z łożyska.

Choroba ta dotyczy około 2-3 % wszystkich ciężarnych, częściej zapadają na nią kobiety powyżej 25 roku życia. Objawy trudno jest odróżnić od innych zmian w organizmie zachodzących z powodu ciąży.

Leczenie opiera się głównie na zastosowaniu odpowiedniej diety, ale jeśli nie będzie ona skuteczna kobieta powinna przyjmować insulinę. Po rozwiązaniu pacjentka powinna pozostać pod kontrolą lekarza przez 2-3 miesiące. Niestety, wiele kobiet po przejściu cukrzycy ciążowej mają tendencję do rozwoju cukrzycy typu 2 w późniejszym wieku.

Kobieta w ciąży mająca problemy z cukrem powinna być pod stałą opieką lekarską, przy czym częstotliwość wizyt ustala lekarz. Powinna mierzyć poziom cukru we krwi i w moczu według zaleceń lekarza.

Co 7 dni kontrolować wagę ciała i wprowadzić stosowaną dietę dla kobiet w ciąży. Należy także przynajmniej raz na tydzień mierzyć ciśnienie krwi, a przy nadciśnieniu co dzień. Regularnie, rekreacyjnie zażywać ruchu odpowiedniego dla jej stanu.


Copyright © 2014 diabetolog.info.pl | NOTA PRAWNA