Aktywność fizyczna w cukrzycy

DIABETOLOG

Aktywność fizyczna w cukrzycy

Cukrzyca to schorzenie, które można mieć pod kontrolą. Jednak najgroźniejsze są powikłania dotyczące innych narządów – szczególnie układu krążenia.

Choroba ta zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się awarii naczyniowych, takich jak zawał serca, czy udar mózgu. U osób z cukrzycą to ryzyko jest 5-krotnie większe u kobiet i 3-krotnie wyższe u mężczyzn. Obecnie zostały opracowane przez lekarzy zalecenia, które znacznie mogą poprawić jakość i długość życia osób z cukrzycą.

Podstawą terapii jest edukacja pacjentów, powiększanie ich wiedzy na temat choroby oraz zwiększanie świadomości tego, jak wielki wpływ na przebieg terapii ma tryb życia, dieta i systematyczna kontrola. Aktywność fizyczna choć nie jest farmaceutykiem, jest ważnym elementem terapii cukrzycy. Regularnie uprawiany ruch tworzy wydajną sieć naczyń, które odżywiają tlenem cały organizm.

Zalecana dawka to optymalnie 45 minut codziennie spaceru, jazdy na rowerze, pływania. Po pół roku takiej aktywności w sercu tworzą się dodatkowe naczynia krwionośne.

U osób z cukrzycą aktywność odwraca negatywne koło metaboliczne i poprawia funkcję narządów wewnętrznych. Dodatkowo zmniejsz się masa ciała oraz insulinooporność, czego efektem jest redukcja wartości glikemii – czyli oznaczeń cukru na czczo w badaniach krwi i lepsze samopoczucie. Osoby aktywne mają także mniejsze problemy ze snem.


Copyright © 2014 diabetolog.info.pl | NOTA PRAWNA